E-Faturanın Avantajları Nelerdir?

Ticaretle uğraşan kişiler gelirlerini yasalar önünde belgelendirmek ve gelirleri oranında vergilendirmek ile mükelleftirler.  İşletmeler aldığı, sattığı, ürettiği ya da hizmet verdiği her durumun yasal kaydını tutmak ve gelirini beyan etmek durumundadırlar. Faturalandırma sistemi hem faturayı kesen kişiyi hem de alıcıyı koruyan, yapılan işin resmi boyutudur. Kanun önünde hak arama gereksinimine düşen her yurttaş için ispat niteliği taşıyan bu belgeler her anlamda çok ciddi önem taşır.

Yakın zamana kadar herhangi bir ürün ya da hizmet satın almanın karşılığında ödediğiniz tutarı, tarihi ve ürünün beyan edildiği A4 kâğıt üzerine basılı faturalar alınırdı. Bu kâğıt üzerinde ürün ya da hizmet alınan firmanın iletişim bilgileri, bağlı bulunduğu vergi dairesi gibi firmanın devlet tarafından tanındığını içeren bilgiler bulunmaktadır. Yapılan ticarete resmi kimlik kazandıran bu işlem aynı zamanda vergilendirilme işleminin de ilk basamağıdır.

Günümüzde hayatın pek çok aşamasında olduğu gibi ticari faaliyetlerde dijitalleşme sürecine geçilmiştir. Daha az kırtasiye işi sayesinde kâğıt tasarrufu hedeflenirken, zaman ve iş gücü açısından da konfor kazandıran uygulamalardan biri e-fatura sistemidir. Uygulama sayesinde ürün ve hizmet üretenler faturalandırma işlemlerini dijital ortamda Gelir İdaresi Başkanlığının sunucusu üzerinden gerçekleştirmektedirler.

Elektronik fatura uygulamasının sağladığı ayrıcalıkları başlıklar halinde inceleyelim.

Elektronik Fatura Sayesinde Maliyet Düşer

 Uygulama elektronik ortamda çalıştığı için kırtasiye masraflarını ortadan kaldırır. Elektronik fatura için kâğıt kullanılmadığından için; baskı, yazdırma, imzalama, kaşeleme, postalama ve arşivleme gibi ciddi masraflar kalemlerinde de kurtulmuş olursunuz. Yanlış girilmiş verilerin düzeltmesi için harcanılan iş yükü sona erer. Bununla birlikte, fatura düzenlenmesi, belge karşılaştırması ve eşleştirilmesi gibi işlemler de azalır. Dijital ortamda yapılan işlemler personel ihtiyacını da azaltacağı için çalışan kişi sayısında da indirime gidilebilir. E-faturanın yaşattığı ayrıcalığı özellikle büyük ölçekli firmalar ciddi ölçüde hisseder ve tasarruf etmiş olurlar. Büyümeye çalışan işletmeler için de faydası tartışmasızdır.

Faturalandırma ve Ödeme Aşamalarında Zaman Kazanılır

E- fatura uygulamasından önce, bir faturanın kesim sürecinde gerekli bilgi akışının sağlanması, faturanın hazırlanması, ilgili yere kargo ile gönderilmesi ve faturayı teslim alan tarafın ödeme yapması ile sonuçlanan bir proses uygulanıyordu. Bütün bu işlemlerin süresinin 10 iş gününü bulduğu durumlarda haliyle alınacak ödemenin de ulaşması da zaman engeline takılıyordu. Elektronik fatura uygulaması ile birkaç dakika içinde hazırlanan fatura saniyeler içinde ulaşması gereken yere ulaşıyor. Üstelik büyük ölçekli firmalarda bu sürecin takibini yapan çok sayıda personel çalışmak zorunda kalıyordu.

E-Fatura Kaybolmaz.

Elektronik faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminde yani dijital platformda kayıt altındadır. Eski döneme ait bir faturaya ihtiyaç duyulması halinde, saatler süren arşiv taramaları yapmanız gerekmez. Faturaların ulaşmaması, kargoda kaybolmaması sorunu yaşanmaz. Ulaşılmak istenilen tüm veriler birkaç saniye içinde ekranınızda olacağı için hem iş gücü hem zaman tasarrufu yaşarsınız. Aynı zamanda belgelerinizin güvende olduğunu bilmek her işletme için ihtiyaç duyulan bir iş konforudur.

E-Fatura Muhasebe ve Finans Açısından Fayda Sağlar

E-Fatura sistemi günümüzde pek çok muhasebe programına kolaylıkla entegre olabilmektedir. Bu sayede personelin denetlenmesi, girdi çıktı akışının anlık görülmesi çok daha hızlı yapılır. Hesap takiplerine çok kısa sürede ulaşılabilir, her kalemin tek tek kontrol edilmesi gerekmez. Anlık veri takibinin avantajı hata ihtimalini ortadan kaldırırken kayır dışı ekonominin önüne geçilmiş olur. Faturaların iletim süresindeki zaman tasarrufu da göz önünde bulundurulduğunda şirketlerin muhasebe ve finans departmanları daha denetlenebilir hale gelirken iş yükü azalır.

Elektronik Fatura Kâğıt İsrafını Önler

E-fatura uygulamasının işletmeler ve kurumlar için sağladığı pek çok faydanın yanı sıra gelecek nesillere bırakacağımız dünya için sağladığı fayda aslında çok daha fazla. Daha yaşanabilir bir gelecek için ne kadar az kâğıt tüketir ne kadar az ağaç kesersek bizden sonra doğacaklar o kadar rahat edecek. Basılı faturalar için harcanan kâğıt, zarf ve pek çok kırtasiye masrafının ortadan kalmış olması hem ekonomik hem çevre duyarlılığı açısından çok umut vericidir. Yapılan bir işlem için harcanan kâğıt miktarını değil de ülke genelinde kesilen tüm faturalar için harcanan kağıtlar düşünüldüğünde uygulama sayesinde oluşacak kazanç öncelikle doğa bilinci açısından tahminlerin çok üzerindedir.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Son Bloglar

Size ulaştığımızda isminizle hitap etmek isteriz.
Size ulaşabileceğimiz bir irtibat numarası rica ederiz.
Bir notunuz varsa iletebilirsiniz.